Cheerleading je dinamičan timski sport koji se prvi put pojavio u Sjedinjenim Američkim Državama krajem 19. stoljeća.
Prve navijačke skupine nastale su kao podrška školskim sportskim timovima, koristeći povike i usklike kako bi potaknule publiku na navijanje. U početku su u njima sudjelovali isključivo muškarci, dok su žene dobile priliku tek nakon Drugog svjetskog rata. Pedesetih godina 20. stoljeća cheerleading je postao sastavni dio gotovo svake škole u Americi, a s vremenom su se počele formirati i mlađe dobne skupine. Krajem osamdesetih godina natjecateljski cheerleading prvi je put predstavljen široj javnosti putem televizijskog prijenosa sveučilišnog natjecanja.

Rastom popularnosti cheerleading se razvio u zaseban sport, u kojem ekipe više nisu samo zabavni popratni sadržaj, već ravnopravni sudionici natjecanja.
Godine 2004. osnovan je Međunarodni cheerleading unije (International Cheer Union – ICU), koji danas okuplja 120 država i oko 10 milijuna natjecatelja. ICU je priznat od strane SportAccorda 2013. godine te Međunarodnog olimpijskog odbora 2021. godine.
U Hrvatskoj se cheerleading pojavio početkom 2000-ih, a 29. srpnja 2008. godine u Splitu osnovan je Hrvatski cheerleading savez, pod tadašnjim nazivom Zajednica udruga cheerleadinga Hrvatske, koji danas broji 600 natjecatelja unutar 12 klubova i zagrebačkog cheerleading saveza.

Savez je član Međunarodne cheerleading unije – International Cheer Union (ICU) i Europske cheerleading unije
European Cheer Union (ECU), a 22. prosinca 2015. godine dobiva status privremenog člana u Hrvatskom olimpijskom odboru (HOO), dok u prosincu 2017. godine dobiva status pridruženog člana HOO-a.
Ciljevi Saveza su razvitak i promicanje hrvatskog cheerleadinga, stvaranje uvjeta za postizanje vrhunskih dometa u cheerleadingu putem obuke trenera, seminara i natjecanja, razvijanje i promicanje međusobne suradnje udruženih članica, ostvarivanje međunarodnih sportskih veza i suradnje, promicanje odgojnih zadaća u sportu u duhu fair-play-a te promicanje olimpijskih ideala.
